piątek, 29 sierpnia 2008

Strzyżenie jest straszne part1

Z punktu widzenia psa- strzyżenie jest straszne!
 Można troszkę złagodzić psi stres, ale tylko troszkę.

Wysokość.
Małe psy lepiej znoszą wstawianie na stół niż te większe. Małe psy są często brane na ręce, te ciut większe- troszkę rzadziej, ale kiedyś za młodu też bywały w opiekuńczych ramionach właścicieli. Olbrzymy na stole panikują, dlatego stół dla nich powinien być obniżany. Jeśli nie mam możliwości -strzygę po prostu na podłodze. Psy ras olbrzymich nie uciekają, nie warczą, nie gryzą. Przynajmniej te, które przychodzą do mnie.
Małym psom (pod kontrolą) pozwalam niby przypadkiem zbadać, że stół kiedyś się kończy. Takie doznanie powoduje, że pies nie ma ochoty wiercić się po całej powierzchni, a jedynie w okolicach środka (jeśli mówimy o wiercidupkach).Stół musi być stabilny i podgumowany. Psy wpadają w panikę, jeśli czują, że podłoże ucieka im spod łap. Pięknie widoczne jest to u lekarzy weterynarii. Lekarze muszą mieć swoje stoły takie a nie inne, żeby łatwo było utrzymać je w czystości, ale psia wizyta na takim stole kończy się zwykle paniczną ucieczką, próbami panicznego czepiania za pomocą pazurów, które nic nie dają. Pies zaczyna się przewracać i wpada w jeszcze większą panikę.
Pięknie widać to na przykładzie obcinania pazurów-ten sam zabieg psy lepiej znoszą na stole podgumowanym niż na metalowym. Stabilność= większy spokój.

Welcome